Auskarai yra populiariausias aksesuaras pasaulyje tarp papuošalų. Tačiau ne visi sau gali leisti įsigyti auksinius auskarus, todėl dabar yra populiaru nešioti pigius auskarus pagamintus iš neaiškaus metalo, kuris būna „paauksuotas”. Renkantis tokius auskarus, kurie kainuoja nuo 10 Eur turėkite omenyje, kad jų kokybė bei išpildymas bus atitinkami ir po savaitės gali tekti pirkti dar vienus.
Kaip identifikuoti ar Jūsų auskarai yra auksiniai?
Pirmasis žingsnis norint nustatyti auksinių auskarų autentiškumą yra praba. Praba – tai terminas, apibrėžiantis tauriojo metalo kiekį gaminyje. Tai yra tarptautinės standartizacijos organizacijos (ISO) nustatytas matavimo vienetas, rodantis, kiek tauriojo metalo yra 1 kg lydinio. Šį žymėjimą dažniausiai galite rasti savo papuošaluose, paprastai jų vidinėje pusėje. Pavyzdžiui, 585 praba reiškia, kad gaminyje yra 58,5% gryno aukso, o likusi dalis – kitų metalų mišinys. Prabos žymėjimas paprastai išgraviruojamas ar žymimas lazeriu ant auskaro užsukimo ar kitoje nekrentančioje į akis vietoje. Jei prabos žymėjimas neaiškus arba jo visai nėra, tai gali būti pirmas signalas apie metalo tipą.
Be prabos, ieškokite kitų sertifikavimo žymių, tokių kaip gamintojo inicialai ar prekės ženklas. Patikimi gamintojai visada pasirūpins, kad šie žymėjimai būtų aiškiai matomi, nes tai garantuoja papuošalo autentiškumą ir kokybę. Vis dėlto, atsiminkite, kad net ir klastotės kartais turi prabą, todėl vien žymėjimas nereiškia, kad tai tikras auksas.
Tikro aukso fizinės savybės
Auksas yra minkštas ir lankstus metalas, tad auksiniai auskarai, pagaminti iš gryno aukso, bus santykinai lengvi ir malonūs liesti. Jeigu papuošalas atrodo per sunkus arba itin standus, tai gali reikšti, kad jis pagamintas iš kitų metalų ir padengtas plonu aukso sluoksniu.
Kita svarbi savybė – aukso spalva. Tikras auksas turi šiltą, sodrią spalvą, kuri laikui bėgant nepažaliuos ar kitaip nepakeis spalvos. Jei pastebite, kad papuošalas su laiku praranda spalvą arba atsiranda sidabrinių ar pilkų dėmių, tai greičiausiai yra kitas, neaiškios kilmės metalas. Papuošalą trindami į baltos spalvos audinį galite suprasti ar tai tikrai auksas – tikras auksas nepaliks jokių žymių.
Kaip patikrinti aukso tikrumą namuose be specialių įrankių?
Jeigu norite patikrinti aukso tikrumą, tačiau esate namuose ir neturite jokių specialių įrankių, galite pasinaudoti šiais būdais. Vienas iš populiariausių – magneto testas. Auksas nėra magnetinis metalas, tad tikri auksiniai auskarai neturėtų lipti prie magneto. Jei papuošalas prilimpa prie magneto, tai rodo, kad jis pagamintas iš kitų metalų.
Kitas testas yra tankio matavimas. Auksas yra sunkus metalas, turintis specifinį tankį, kuris gali būti nustatytas naudojant paprastus matavimo prietaisus ir vandens stiklinę. Šis metodas yra tikslesnis, bet reikalauja tam tikrų žinių ir tikslumo.
Taip pat galite atlikti paprastą acto testą. Pamerkdami papuošalo kraštą į actą ir palikdami keletai minučių. Tikras auksas niekada neparuduos ir nepakeis spalvos, o netikri gaminiai gali oksiduotis arba nusidažyti.
Kodėl svarbu pirkti iš patikimų pardavėjų?
Visi testai, kuriuos išvardinome vis tiek gali neparodyti 100% aukso tikrumo, todėl reikėtų daryti ekspertizę Lietuvos prabavimo rūmuose ar kitur. Todėl labai svarbu pirkti auksinius papuošalus tik iš patikimų pardavėjų ar juvelyrų, kurie turi gerą reputaciją ir suteikia autentiškumo sertifikatus. Tokios parduotuvės ne tik garantuoja kokybę, bet ir siūlo profesionalias konsultacijas, kurios padės išsirinkti geriausią gaminį.
Jeigu nuspręsite pirkti internetu, rinkitės pardavėjus su teigiamais atsiliepimais ir aiškiu grąžinimo procesu. Be to, visada patikrinkite, ar pateikiama visa informacija apie gaminio prabą, svorį, metalų sudėtį ir kitus duomenis.
Ekspertų pagalba
Jeigu vis dar abejojate dėl auskarų autentiškumo, geriausia kreiptis į profesionalų juvelyrą arba laboratoriją, kuri specializuojasi brangakmenių ir metalų testavime. Specialistai gali atlikti cheminę analizę, nustatyti aukso grynumą ir pateikti oficialų sertifikatą. Tai ypač svarbu, jei planuojate pirkti brangesnį arba investicinį papuošalą.
Pabaigai
Auksiniai auskarai – tai ne tik grožio simbolis, bet ir vertingas pirkinys. Atsiminkite, kad tikrų papuošalų atpažinimas reikalauja ne tik žinių apie prabas ir fizines savybes, bet ir dėmesio detalėms. Investuokite į ekspertizę, rinkitės patikimus pardavėjus ir nebijokite kreiptis į ekspertus. Tokiu būdu galėsite mėgautis savo papuošalais be jokių abejonių dėl jų autentiškumo.